Běžecké batohy Montane Gecko

pátek, 19. listopad 2021

V sezóně 2019 jsem poprvé oblékla minimalistickou běžeckou vestu Montane Gecko (předchůdce vesty Gecko VP+). Byla jsem z ní nadšená, byl to přesně ten batůžek na krátké výběhy/závody, který v sortimentu MONTANE chyběl. Pro velký úspěch si vesta prošla do sezóny 2021 několika vylepšeními a kolekce Gecko se rozšířila o další modely. Aktuálně tedy můžeme najít v sortimentu MONTANE běžecké vesty Gecko s úložným objemem 20 l, 12 l, 5 l a zmíněnou mini vestičku ve variantě VP+ a V+. První dva zmíněné modely jsem měla možnost otestovat a porovnat se staršími běžeckými batůžky MONTANE.

 20210905 131405 maly20210905 141536 maly

GECKO VP 12+

Tento batoh nahrazuje model Claw 14, který jsem si mimochodem velmi oblíbila. MONTANE v posledních letech výrazně zapracoval na vývoji batohů a já měla pocit, že na posledních modelech nebylo téměř nic k vylepšování. Jak se ukázalo, opak je pravdou a Gecko VP 12+ přinesl spoustu nových vychytávek.

Pitný režim:

Předpokládá se, že běžecký batoh s objemem 12 litrů si vezme sportovec na delší výběh/závod, a že k tomu bude potřebovat také dostatečnou zásobu tekutin. Stejně jako předchozí modely i tento batoh disponuje oddělenou kapsou pro hydrovak. Do této kapsy se už nemusíme složitě dostávat přes dlouhý zip, jednoduše jen rozepneme jednu válečkovou sponku v horní části batohu. Také jste se při závodu několikrát polili lepkavým ionťákem, když jste si jej v rychlosti přelévali do soft flasek? Tuto nedokonalost MONTANE taktéž vyřešil, nové batohy jsou již vybaveny dvěmi soft flaskami 500ml Montane UltraFlask s rozšířeným hrdlem a plnění lahví je tak výrazně komfortnější. Kapsy pro soft flasky jsou oproti starším modelům umístěny výše, odpadá tak potřeba prodlouženého sosáku a pod soft flaskami vzniká prostor pro další kapsy.

Úložný prostor:

Veškeré kapsy batohu jsou z praktického pružného materiálu. Hlavní úložná část batohu je přístupná přes zip z vrchu. Hned vedle tohoto zipu je nově vytvořena ještě jedna malá kapsa, na dosah i v okamžiku, kdy máme batoh na zádech. Ideální prostor například pro čelovku, kterou s přicházející tmou vyměníme za sluneční brýle. Další kapsičky jsou po obou stranách řešeny stejně: Pod soft flaskou je velká kapsa na zip (dostatečně prostorná i pro velký mobilní telefon) a pod ní je ještě jedna malá otevřená kapsička (využitelná např. pro solné tablety, menší gely, popř. pro odpadky). Na drobnosti možná využijete také maličké kapsy schované v popruzích batohu nad sosáčkem soft flasky. Směrem do boku nahmatáme v dolní části batohu na každé straně další velkou kapsu, vhodnou pro drobnosti jako jsou rukavice, čepici, kapesníčky, tyčinky, či další pochutiny. Tyto boční kapsy zasahují až k zadní části a je tedy možné do nich uložit opravdu mnoho. Přístup do všech zmíněných kapes je řešený velmi ergonomicky.

Další vychytávky:

Musím přiznat, že až s modely Gecko 2021 jsem se uspokojila se systémem uchycení běžeckých holí. Možnost uchycení vepředu na ramenních popruzích mě osobně neoslovil.  Zato variantu uchycení gumičkami vzadu pod batohem považuji za perfektní řešení. Na připevnění a sundání holí (s batohem na zádech) mi postačil velmi krátký trénink. Velmi praktickou součástí batohu je klip na klíče a odnímatelná píšťalka. Na starších modelech batohů mě trochu obtěžoval spodní elastický pás se suchým zipem, který z batohu trčel, když jsem si jej zapla těsně na tělo. Nové Gecko mají na konci pásu dvě malé pacičky, díky kterým lze nadbytečnou délku pásu srolovat, či zahnout.

Shrnutí:

Běžecký batoh MONTANE Gecko VP 12+ je z mého pohledu ideálním parťákem na dlouhé ultramaratony, obzvláště v chladnějších podmínkách, kdy je seznam povinné výbavy rozšířený o zimní oblečení, případně nesmeky. Batoh toho pojme opravdu mnoho. To je také důvod, proč jsem si tento model vybrala na závod Pirin Ultra v Bulharsku (160 km / 11 000 m+). V batohu mám prakticky vše na dosah, aniž bych jej musela sundávat ze zad (kromě hlavního úložného prostoru a prostoru na hydrovak).

20210905 131040 maly20210905 131209 maly20210905 131420 maly

  

GECKO VP 20+

Už několikrát jsem od známých slyšela chválu na ultralehký batoh MONTANE Dragon 20, který byl u sportovců oblíbeným kompromisem mezi běžeckým a turistickým batohem. Bylo mi smutno, že tento model již není k sehnání (poprvé jsem jej oblékla na 330 km dlouhém závodu Tor des Geants 2016) – do úložného prostoru se vešla obrovská výbava a konstrukce batohu přitom byla prakticky stejná jako u běžeckých modelů. Nesmutnila jsem však dlouho, protože se mi dostal do rukou Gecko s objemem 20 litrů.

Dámy a pánové, toto je batoh, po kterém sáhnete, jste-li vyznavači celovíkendových výletů a minimalismu. Vstup do hlavního úložného prostoru je zajištěn zipem do tvaru U, což umožní velmi snadný přístup k obsahu celé hlavní kapsy.  V tomto „poklopu“ je zároveň vytvořena menší kapsa, zajištěná válečkovou sponkou (na čelovku, powerbanku a jiné drobnosti). V hlavním prostoru je ukryta malá kapsička s klipem na klíče. Úložný systém vepředu na popruzích je řešený stejně jako u modelu Gecko VP 12+. Boční kapsy jsou na každé straně dvě a jsou ještě o něco objemnější než u 12 litrové varianty. Do nejzadnější kapsy je možné uložit například i flašku s vodou nebo termosku (a zajistit ji stahovacími popruhy, které jsou součástí). Podobně jako u menšího 12 l bráchy, ani tady nechybí kapsa na hydrovak a gumičky pro uchycení hůlek.

Ač se to zdá k neuvěření, do batohu Gecko VP 12+ se mi podařilo sbalit na víkendový výlet do hor. Vešel se do něj spacák, karimatka, žďárák, čelovka, powerbanka, péřová bunda, nepromokavá bunda a kalhoty, náhradní triko, lékárnička, spousta jídla, pití a další drobnosti. Tento batoh bude moji první volbou na víkendové výlety, když budu chtít cestou popoběhnout a nebudu potřebovat balit žádné zbytečnosti.

20210905 140534 maly20210905 140909 maly

20210905 135541 maly

Napsat komentář

Komentujete jako host.