Co dělá ultraběžec, když neběhá

sobota, 10. prosinec 2016

Závěr sezóny 2016 neprobíhá zrovna podle mých původních plánů. Vlastně podobně jako úvod roku, když jsem se po pádu v trekovém seběhu prvních 6 týdnů pořádně ani nepostavila na nohy. Nyní ale řeším trochu záludnější problém než rozbité koleno.

Možná to všechno začalo absolvováním ultra dlouhého závodu s ultra velkým převýšením Tor des Geants. Jen 2 týdny po dokončení této „aktivní vícedenní dovolené“ jsem neplánovaně absolvovala komorní domácí závod Kopřivnický Everest, na kterém jsem se rozhodně nešetřila. Přes (na moje poměry) famózní výkon jsem necítila výraznou únavu. Tedy samozřejmě asi 3 dny mě celkem dost bolely unavené svaly na stehnech, ale tělesná schránka jako taková nevypadala nijak přetíženě. Následující víkend jsem si dala Javorníckou 100vku s mnohem více běhatelnými parametry. A tady už byla trochu cítit únava, v druhé půlce jsem na chvilku musela zvolnit tempo. Jednoznačné resumé přišlo následující víkend na Malokarpatské vertikále, kde k fyzické únavě přibyla ještě psychická depka ze zakufrování (na rovném asfaltovém úseku). A to už bylo jasné NE! Po pár kilometrech jsem Vertikálu utla a řekla si, že toho na mě bylo v posledních týdnech až až.

Začátkem listopadu jsem se jako člen týmu ambasadorů zúčastnila TrailCampu v Krkonoších, což byla taková příjemná aktivní skoro dovolená. A pak už jsem se jen těšila na kombo Loučení - Ještěd SkyRace – Pražská 100 – Travný Trek. Moje tělesná schránka se ale rozhodla pro jiný program. Po jednom nevinném krátkém běhu po asfaltu jsem trochu cítila achilovky. Moc jsem tomu nevěnovala pozornost a po týdnu jsem vyběhla na podobný mini trénink znovu. Achilovky bolely ještě o trochu více a na druhý den jsem se při nenáročném výletu na beskydský Smrk přesvědčila, že do kopce OK, ale po rovinách a z kopce trpím jako pes. Dostala jsem se do stavu, kdy mě bolel každý krok.

Nevěděla jsem, co se sebou. V první fázi jsem mj. volala ultra-trailového valašského guru Zbyňu, který už pěkně dlouho řeší podobné sportovní zranění. Zbyňa mě hodně vystrašil, když mě upozorňoval, že moje problémy se mohou přehoupnout do dlouhodobého léčebného procesu. V ten moment jsem zrušila všechny běžecké závody a tréninkové plány a začal nový režim.

20161208 23170520161122 114453
Obrovský dík patří k mým sousedům. Pepa je super parťák na trénink a občas tak trochu skoro-tata, který mi vždy v nouzi pomůže a poradí. Jeho žena Lenka to stejné v bleděmodrém – super baba, která mě povzbudí a poradí, když je mi ouzko. Není nad to, když máte tak skvělé sousedy jako já ;) Pepa mi ihned dovezl domů malou přírodní lékárničku z eshopu regenerujte.cz, samé ověřené vychytávky – sůl na koupele/obklady, homeopatickou mast a tablety, nějaký ten extra-super-zdravý výživový doplněk a domácí konopnou mast. Nasadila jsem tedy léčbu v tomto duchu. Na rady Zbyňka jsem přidala ještě bublinkové a masážní koupele chodidel a v práci i doma se mi pod stolem povalují masážní míčky „ježci“, se kterými masíruji chodidla při každé příležitosti. Aby toho nebylo málo, tak jsem taťkovi zabavila biolampu a několikrát jsem si na paty vytrvale posvítila. Možná v účinky biolampy nevěříte. No my ji máme ověřenou a i kdyby to byl pouhý placebo efekt, tak důležitý je pozitivní efekt a fakt, že se mi po biolampě uleví!

To koukáte, co člověk dokáže udělat pro své zdraví, když cítí nebezpečí, že nebude moci sportovat a dělat to, co ho nejlépe odreaguje z pracovního procesu, co?20161130 224427

Aktuální status „neběžec“ mi dal příležitost posunout se o kousek dál v jiných sportovních disciplínách. Před časem za mnou přišel taťka s tím, že by se mu líbilo, kdyby si o víkendech mohl zaběhat na podobné mašince, jako je můj eliptický trenažér. A že kdyby mi trenažér vzal, tak já bych si určitě uměla vybrat nějakou jinou, lepší náhražku. To víš, že uměla! :) Eliptikal je super, hlavně v zimě jsem ho hodně využívala, když se mi nechtělo po tmě do kopců, popř. jako ranní 20minutovou rozcvičku. Když ovšem byla možnost, posunula jsem tuhle mašinku taťkovi a udělala si radost s novou hračkou – cyklotrenažérem Elite Qubo Power Fluid. Pokud uvažujete nad cyklo trenažérem, tak se inspirujte u zkušených cyklistů jako já. Přeskočte hlučnější magnetické trenažéry a jděte do hydrauliky. Já jsem se svým výběrem maximálně spokojená. Základní princip trenažéru: se zvyšující rychlostí roste zátěž (odpor válce). Když chcete, dáte si velmi snadno do těla a je z toho perfektní trénink. Trochu zvláštní pocit jet na kole a nebýt ovíván protivětrem. Po chvilce se cítíte jako v sauně. Ale zase když se člověk potí, tak má intenzivnější pocit z dobrého tréninku :D A obrovský benefit trenažéru – mám svoje krásné milované kolo doma! Můžu na něm jezdit, aniž by se zašpinilo! Vím, že počáteční euforie rychle opadne a nebude snadné se přinutit na kole v místnosti makat. Ale když dojdou vlogy na YouTube, tak nahodím seriály, popř. filmy a o zábavu bude postaráno ;)

Abych nezapomněla, je tady ještě jedna aktivita, která mě drží v kondici a psychické pohodě. Už téměř rok chodím na hodiny Hot Yógy a nemůžu si ji vynachválit. V létě jsem ji pro nedostatek času sice vypustila – raději jsem se povozila po práci na kole, než abych cestovala do Ostravy autem a proseděla drahocenný čas za volantem. O to zajímavější byl „návrat“ nyní na podzim. Je úžasné pozorovat tu tělesnou schránku, která se po každé lekci posouvá dále a každý týden jsem schopná jednotlivé pozice propracovat do dokonalejších křivek…

Další super věcičkou jsou balanční pomůcky. Já jsem teď u Lenky doma našla jednu nepoužívanou balanční masážní podložku, tak jsem jí ji na neurčito zabavila. Buď si na ni občas sednu, nebo na ní stojím, když si umývám zuby… snažím se na ni myslet a používat v běžném životě. Nenápadná, ale důležitá průprava při trénování stability!

 20161209 115255

A jdeme dál! Co jsem začala běhat, tak poslouchám, kolik lidí si chodí po závodech v rámci regenerace zaplavat. Jo, taky bych si zašla, ale to bych nejdříve musela umět plavat, že ano ;) Mám trochu psychický problém – jako malá jsem se jednou byla koupat v řece u splavu, šantila se v nafukovacím kruhu a převrátila jsem se hlavou dolů. Chvilku trvalo, než pro mě taťka skočil od břehu. Jako žádné vážné následky nemám, ale hlava nechtěla dlouho pustit. Hodně mi pomohl Kuko, který se mi vždy snaží vysvětlit, že „voda je kamarád“. Přišel ten správný čas naučit se na stará kolena pořádně plavat. Věřte nebo ne, poohlédla jsem se po kamarádech kamarádů a našla jsem člověka, který je ochotný mi s plaváním pomoci! Takže každý čtvrtek vklouznu do kopřivnického bazénu. Zatímco v prvních 5ti drahách makají zdatní plavci, tak v 6ce loká Peťa chlórovanou vodu a za pomocí plavací destičky trénuje techniku kraula. No na první lekci jsem se sama sobě musela hrozně smát, teď už jsem si celkem zvykla. A povím vám, je to super, když se raz za čas člověk přinutí si přivstat a zajde si před prací na 45minut zaplavat! V takovém případě nechodím pít chlórovanou vodu v kraulovém tempu, ale piluji relativně zvládnutou techniku „prsa“.

Dostáváme se do finále! Myslím, že je jasné, že toto moje povídání zavání jistým cílem. Sice dlouhodobým a hodně vysokým cílem, ale o to je větší legrace. Běžec, který nemůže na 100% trénovat, se vždy přesune k jiné individuální sportovní disciplíně a téměř vždy je to cyklistika a plavání. Je tedy přirozené, že začínám zvažovat tento trojboj. To plavání, to bude těžký oříšek. Ale spoléhám na mé schopnosti po mnohaleté taneční praxi, že se dokážu naučit pohyby, jak je mi nakázáno. Taky nemám v kraulu žádné naučené zlozvyky. Takže trochu píle a tréninku a mohlo by to jít…časem. No a kolo, to jsem měla vždy ráda. Na gymplu jsem jezdila na kole celkem hodně, prošla jsem si favoritkou, ale stejně tak mě zasáhl i módní trend prvních horských kol. No a v roce 2016 jsem opět sedla na silničku a moc se mi na ni zalíbilo :)

Tak užívejte zimu a pokud se pro zdravotní komplikace nemůžete věnovat svému sportu, tak vězte, že vždy existuje i jiná cesta, jak se udržet v kondici, užívat si pohybové aktivity a vyplavovat endorfiny!

Napsat komentář

Komentujete jako host.