Jako Vaše druhá kůže - test běžeckých batohů MONTANE část 1

neděle, 20. březen 2016

vertical

 

 

 

ÚVOD

Anglická firma MONTANE se se svými prodyšnými a ultra lehkými produkty začala v poslední době specializovat na horský běh. V sérii Via Trail nabízí několik zajímavých modelů běžeckých batohů, které jsem měla možnost otestovat. Testovací vzorky dodal výhradní distributor značky MONTANE pro ČR a SR - Vertical Trade.

20160319 173943 ConvertImage

Je třeba upozornit, že modelová řada pro rok 2016 prošla obrovskými změnami v pozitivním slova smyslu. Jako největší přínos bych zdůraznila:

1) Batohy jsou nabízeny ve 2 velikostech (S/M a M/L). Osobně jsem se setkala se spoustou běžkyň, které měly problém sehnat na svou drobnou atletickou postavu batoh, který by jim sedl. Zkoušela jsem si obléct starší modely batohů MONTANE v univerzální velikosti a opravdu to nebylo ono. Nové batohy MONTANE ve velikosti S/M již sednou každé štíhlé laňce!

Toto je jedna z nejdůležitějších vlastností batohu – při běhu ani nevíte, že je máte na zádech. Batoh musí sednout jako druhá kůže. Nesmí nikde škrtit, tlačit, poskakovat,… Firma MONTANE tento úkol splnila na jedničku.

 2) MONTANE navázal spolupráci s americkým HYDRAPAKem a klasické plastové flašky vyměnil za Softflask (měkké flašky, které se tvarově přizpůsobí a při upíjení tekutiny se splaskávají). Původní řešení, kdy byly klasické sportovní flašky připevněné zepředu na popruzích, mi nebylo nejsympatičtější a zejména pro něžné pohlaví byla tato poloha flašek nepřirozená. Softflasky dnes používá řada špičkových výrobců nejen v běžeckém světě a v MONTANE věděli, proč tuto spolupráci také navázali.

Softflasky lze koupit v různých velikostech. Můžete na ně našroubovat krátký náustek nebo si v rámci příslušenství dokoupit hadičku k náustku a tekutiny máte vždy „při puse“.

MontaneOfiViaTrailOfi
 

Máme zimní období, nosíme s sebou více náhradního oblečení, větší energetické zásoby, začnu proto nejobjemnějším batohem, který jsem dostala pro testování:

VIA JAWS 10

20160319 175653 120160319 180105 1

POPIS KONSTRUKCE

Zadní úložná část batohu je rozdělená do 3 zón – kapes. Každý běžec si tak může přizpůsobit rozložení výbavy podle potřeb a zvyků. Já osobně preferuji rozložení:

I. Náhradní oblečení (v sáčku, protože ten se může vždy hodit) v kapse přiléhající na záda. Mám tak jistotu, že mě obsah batohu nebude tlačit do zad.

II. Lékárnička, peněženka, mobil apod. v prostřední kapse. Pokud jdu na náročnější ultra závod, přibalím do této kapsy také zásoby energie.

III. Čelová svítilna, náhradní baterky, skládací kelímek apod. do vrchní kapsy, která je nejvíce po ruce.

20160319 18020420160319 180307

Batoh je dále vybavený stahovací gumičkou s poutky, na které lze připevnit trekové hůlky, popř. bundu, kterou běžec opakovaně obléká při proměnlivém počasí. Minimalistický styl je zachovaný také u poutka pro zavěšení. Poutko působí dostatečně pevně a batoh je při zavěšení dobře vyvážený.

20160319 175205 ConvertImage20160319 175236 ConvertImage

Přední a boční část batohu je vybavena mnoha kapsami. Opět platí, že si každý běžec zaplní jednotlivé kapsy podle svých potřeb a zvyků:

Pravý popruh má velkou kapsu, do které perfektně padne 500ml Softflaska. Jak jsem zmínila, já jsem k této Softflasce napojila náustek s hadičkou a přes pomocné poutka mám hadičku vedenou kousek od úst a vždy připravenou k pohodlné hydrataci. Nad prostorem Softflasky je malá kapsa na zip vhodná např na drobné příslušenství (v mém případě např. jelení lůj na rty). Výrobce nezapomíná na povinnou výbavu na ultra závodech - v kapsičce je umístěna píšťalka.

Levý popruh má ve spodní části velkou kapsu se zipsem určenou pro Softflasku. Já osobně tuto kapsu používám pro menší Softflasku naplněnou energetickým gelem, popř. přidám do kapsy energetické tyčinky. Tento objemný batoh preferuji pro zimní ultra, kde mi postačuje jedna 500ml Softflaska na pravém poutku, žíznivé krky ale zaplní Softflaskou s pitným režimem také tuto kapsu na levém popruhu. Nad kapsou je ještě jedna menší kapsička, ideální např. pro tyčinku pro rychlé doplnění energie.

Z boku má batoh umístěné na obou stranách menší síťové kapsy vhodné např. pro uložení GPSky nebo papírových kapesníků. Kapsy jsou umístěny perfektně po ruce a jsou proto zároveň ideálním místem pro odkládání rukavic popř. buff šátku při proměnlivých povětrnostních podmínkách.

 

PŘIPEVNĚNÍ A PŘIZPŮSOBENÍ NA TĚLO

Batoh je neuvěřitelně ergonomicky řešený! Materiály jsou měkké, příjemné na dotek, zároveň batoh drží tvar. Hlavním upevňovacím bodem je široký elastický popruh ve výšce beder. Popruh má zapínání na suchý zips, běžec si tak může velmi jednoduše v průběhu závodu upravovat sílu utažení. V hrudní oblasti je menší elastický popruh na dva háčky, který lze dle potřeby běžce upevnit do vícero výškově volitelných poloh - oček.

  20160319 18075820160319 180714

 

POROVNÁNÍ S KONKURENCÍ

Minulou sezónu jsem běhala se špičkovým batohem Inov8 Race Ultra 10, který byl odborníky mnohokrát oceněný jako top produkt pro ultra běžce. Troufám si tvrdit, že Jaws 10 je pro tento batoh nebezpečným konkurentem. MONTANE navíc podchytil drobné nedostatky, které jsem postřehla u Inov8:

- Race Ultra 10 je z nepromokavého materiálu, což se může zdát jako výhoda, ale na druhou stranu v batohu se nashromažďuje vlhkost od zad běžce a výsledkem je zapařený prostor uvnitř batohu. Jaws 10 má kapsy dobře odvětrané a nepostřehla jsem ani náznak udržování vlhkosti uvnitř batohu.

- Oba batohy jsou kategorie ultra light, ovšem Race Ultra 10 působí mnohem „zničitelněji“. Zklamal mě zejména svrchní materiál, který je velmi náchylný na mechanické poškození (již po prvním upevnění trekových hůlek na batoh jsem pozorovala opotřebení materiálu v místech, kde se hůlky při běhu pohybovaly po batohu). U MONTANE se vývojáři zaměřili na pevnější materiály a předpokládám tedy mnohem vyšší životnost, i za cenu toho, že batoh nebude 100%ně nepromokavý (však nosím náhradní oblečení v sáčku).

- Jaws 10 sedí perfektně na zádech, ať už jej máte zcela zaplněný anebo poloprázdný. U Race Ultra 10 mě trochu rušil mírný pohyb obsahu batohu, když nebyl batoh zcela zaplněný, bylo nutné pečlivě přitahovat kompresní gumičky na svrchní straně batohu.

- Boční síťové kapsy u Jaws 10 jsou sice menší, ale uložené věci v nich bezpečně drží. Race ultra 10 má velmi prostorné boční kapsy, ale je nutné do nich ukládat věci s velkou pozorností, aby při pohybu nevyskočily. Bojovala jsem s velkýma kapsama také v okamžiku, kdy jsem batoh sundala ze zad – věci z bočních síťovaných kapes mi vypadávaly.

 

PRVNÍ DOJEM

MONTANE jsou specialisté na ultra lehké materiály a ani u batohů neudělali výjimku. Jaws 10 váží pouhých 240g a je překvapující, kolik věcí se do něj vejde. Zároveň batoh působí dostatečně mohutně a předpokládám u něj vysokou životnost. Lehký, pohodlný, funkční. Co víc si běžec může přát?

Součástí batohu jsou dvě 500ml softflasky. Batoh je dodáván ve 2 barevných provedení, černá se zelenými doplňky a šedá s modrými doplňky. Další technickou specifikaci naleznete na oficiálních stránkách MONTANE Česká republika.

 

PLUSY - MÍNUSY

+ pohodlný, ultralehký batoh

+ perfektně sedí na zádech, při pohybu nijak neskáče

+ hydratace řešená Softflaskami

+ dostatečný objem pro zimní popř. extrémně dlouhé ultra závody, kde běžec potřebuje nabalit bohatou povinnou výbavu

+ velké množství kapes

- součástí dodávky by mohla být alespoň jedna dlouhá hadička pro náustek na Softflaske

- háčky na hrudním popruhu lze snadno odpoutat - je třeba hlídat, aby běžec tento popruh při manipulaci neztratil

 

První zatěžkávací zkoušku batohu VIA Jaws 10 jsem provedla na slovenském ultra trailovém závodě Kysucká 100.

Komentáře (1)

  • Zdenek Cypra

    Zdenek Cypra

    21 březen 2016 v 13:10 |
    Peťo dík za informace jsou perfektní

    Odpovědět

Napsat komentář

Komentujete jako host.