Minimalistická čelovka PETZL IKO CORE

neděle, 26. červen 2022

Když jsem minulý rok začala se zástupci firmy PETZL konzultovat výběr nové čelovky na běhání, byla jsem doslova zaskočena, kam se technologie posunula. Doteď jsem běhala se starými modely Petzl Tikka RXP a Petzl Reactik+. Výhodou bylo, že svítilny měly stejné akumulátory, a tak jsem na dlouhé závody nosila vždy kombinaci těchto 2 čelovek (pro případ, že by se jedna porouchala) a 1 náhradní akumulátor (použitelný pro oba modely). Obě tyto čelovky jsou vybaveny technologií Reactive Lighting, tedy čelovka umí prostřednictvím senzoru reagovat na okolní prostředí a upravovat svítivost čelovky.

Myslela jsem si, že u tohoto typu čelovek zůstanu i v budoucnu... dokud se mi nedostala do ruky minimalistická čelovka PETZL IKO CORE.

petzl iko core1

VZHLED

Na rozdíl od předchůdců v mé výbavě, model Iko Core má akumulátor umístěný na zadní straně hlavy. Design působí trochu futuristicky. Polotuhá hlavová čelenka je natolik pružná, že lze čelovku „zkroutit“ a vložit do malého obalu, který je součástí balení. Tento bílý obal může současně sloužit jako stínidlo, čelovku lze tedy ve mžiku proměnit třeba na stolní lampu.

Čelovka je navržena až neuvěřitelně ergonomicky, pouhým stáhnutím gumičky přizpůsobíte připevnění na hlavě. Samotné tělo s diodami je ultratenké a má nastavitelný sklon svícení. Zadní část v sobě ukrývá nabíjecí akumulátor, který lze v případě potřeby vyměnit za 3xAAA baterie (a nepotřebujete k tomu žádný tvarový adaptér) – geniální!

Samozřejmostí je voděodolnost (IPX4) a kompatibilita s přilbami Petzl.

petzl iko core3

 

OVLÁDÁNÍ

U předchozích čelovek jsem trochu bojovala s ovládáním. Zde nemá uživatel kam uhnout. K dispozici je jediné ovládací tlačítko. Kromě funkce zapnutí/vypnutí je tlačítko určeno také k zamknutí (proti náhodnému zapnutí svítilny).

Dlouhý stisk (3 sekundy): zamknutí – současně pro informaci o zamčení problikne červená kontrolka

4x krátký stisk nebo dlouhý stisk (2 sekundy): odemknutí

 

REŽIMY SVÍCENÍ

První krátký stisk: rozsvítí široký kužel (horní 3 LEDky) → dosvit 10 m / 100 h

Druhý krátký stisk: rozsvítí navíc úzký „dálkový“ kužel (spodní 4 LEDky) → dosvit 45 m / 9 h

Třetí krátký stisk: zvýší intenzitu předchozího režimu → dosvit 100 m / 2,5 h

petzl iko core2

ZDROJ

Svítilna je vybavena 1250 mAh nabíjecím akumulátorem. Nabíjecí čas je 3 h, microUSB kabel pro nabíjení je součástí balení. Při zapnutí nebo vypnutí se na boční straně čelovky rozsvítí indikátor stavu nabití baterie (zelené nebo červené světýlko). U středního a nejvýkonnějšího režimu dojde od určitého nízkého stavu nabití k přepnutí na rezervní mód (výdrž 2,5 h / 4,5 h)

Výrobce uvádí záruku na akumulátor 2 roky nebo 300 nabíjecích cyklů. Čelovku lze nabíjet průběžně z powerbanky i při provozu. Díky hybridnímu režimu lze nabíjecí akumulátor nahradit 3ks AAA baterií (lithiové nebo Ni-MH). 

 

 

POROVNÁNÍ se starším modelem Petzl Reactik+

petzl srovnani

 

 

 

 

 

IKO CORE

REACTIK+

Dosvit

10 / 45 / 100 m

110 m

Výdrž při 100 % výkonu

2,5 h

2 h

Baterie

1250 mAh Li-Ion

1800 mAh Li-Ion

Max. svítivost

500 lm

300 lm

Hmotnost

79 g

115 g

Voděodolnost

IPX4

IPX4

Reaktivní svícení

NE

ANO

 

ZKUŠENOSTI z praxe

Já osobně jsem ještě neměla možnost čelovku otestovat na žádné extrémní celonoční akci z pohledu výdrže baterie. Vyzpovídala jsem ovšem kolegu ultraběžce, který čelovku již delší dobu používá. Standardně svítí ve středním režimu (dosvit 45 m), který je pro noční běh v terénu dostačující. Jen výjimečně je potřeba krátkodobě přepnout na nejvyšší stupeň. V tomto středním režimu čelovka svítí bez problému na jedno nabití minimálně jednu celou noc (testováno např. na zářijovém ultratrailovém závodě Pirin Ultra v Bulharsku, kdy se teplota večer pohybovala dle nadmořské výšky mezi 2-8°C, doba od západu do úsvitu cca 11,5 hodin). Originální dobíjecí baterie vydrží v provozu déle než při použití 3xAAA s vyšším elektrickým nábojem (mAh).

 

Za poskytnutí čelové svítilny děkuji společnosti VERTONE, která je výhradním distributorem značky PETZL pro Česko a Slovensko.

Komentáře (1)

 • Petra Műcková

  Petra Műcková

  01 červenec 2022 v 08:16 |
  Překlep:
  V čelovce jsou baterie Li-Ion.
  Opravím hned, jak přijedu z dovolené a dostanu se na PC :)

  Odpovědět

Napsat komentář

Komentujete jako host.