Módní okénko: Jak odít dámské ultra nohy

neděle, 22. květen 2016

Milé dámy, slečny, běžkyně. Co si budeme povídat, dříve nebo později každá z nás zjistí, že neběháme jen proto, abychom se mohly pořádně najíst. Ale také proto, že v regálech se sportovním oblečením je spousta krásných oděvů, které toužíme obléct. Poslední dobou se mi v hlavě občas mihne myšlenka „Není důležité vyhrát, ale dobře vypadat“ :D Berte tuhle větu, prosím, s nadhledem! Samozřejmě že běhám po horách, kopcích a lesních chodníčkách především z lásky k přírodě a k pohybu. Ovšem když se na tento sportovní výkon můžu fešně obléct, tak je den zase o něco hezčí.

Dnešní příspěvek bych ráda věnovala spodní půlce těla – tedy co obléct na nohy, tedy dámské běžecké nohy.

 

WOMEN'S TRAIL SERIES LONG TIGHTS

Každá běžkyně najde ve svém šatníku dlouhé elasťáky, které pokryjí v chladných měsících celé nohy. Ještě donedávna jsem si myslela, že na elasťácích se nedá nic zajímavého vymyslet. Nosila jsem dlouhé elasťáky spíše nižší cenové kategorie, které nebyly ničím zvláštní – dole u kotníků krátké zipy, nahoře v pase guma a vnitřní kapsička na klíče a pár reflexních prvků. Klasika.

Na letošním Ještěd Skyrace jsem ovšem poprvé oblékla Montane "elasťáky". A byla jsem překvapena z toho pocitu, že nejsou elasťáky jako elasťáky. Perfektně střižené kalhoty sešité z mnoha dílů tak, že ideálně sednou po celé délce noh. Při bližším prozkoumání zjišťuji, že na kalhotách je použito hned několik různých materiálů – na namáhaných místech odolnější tkaniny, pod kolenami a na zadních stehnech jemný průdušný materiál (aha, to proto jsem v to frišké dopoledne cítila pod Ještědem chlad na zadních nohách). Tento model je pro naše podmínky vhodný na jaro/podzim (resp. na letní běhání ve vyšších horách, kde si na kraťasy netroufnete). Pro zimní běhání Montane nabízí zateplené kalhoty Women's Cordillera Thermal Trail Tights.

Kalhoty mají nepostradatelnou malou zadní kapsičku na zips, taková ta ideální kapsa na klíče od auta, když jdete vyběhnout nalehko na malý trénink. Majitelé mobilních telefonů dají do kapsy i tento přístroj (moji mega placku od Samsungu tam ale nenarvu, stejně jako do skoro žádné jiné kapsy). Dále jsou na kalhotech u pasu po stranách ještě dvě malé kapsičky. Do těch se vejdou např. malé pamlsky, popř. já jsem kapsičky využila na obaly od tyčinek na celodenním ultratrailu (nemíchaly se mi tak odpadky mezi ostatníma tyčinkama, naopak jsem obal vždy natlačila do kapsičky, která byla hned po ruce.

Samozřejmostí jsou standardní prvky, jak už jsem popsala na mých ex-kalhotech výše, tedy zipsy u kotníků a reflexní prvky. Musím zdůraznit také velmi příjemně padnoucí horní část kalhot – na rozdíl od jiných modelů tyto kalhoty perfektně drží v pase, nemusela jsem je nikdy napravovat a vytahovat a přitom vůbec neškrtí. Na spodním lemu (okolo kotníků) je protiskluzový silikonový pásek.

kalhoty long elasticke

 

Sukně Women's Trail 2SK Skort

Nevím, jestli jsem to dříve tak nevnímala nebo ta móda skutečně přišla až v posledních 2 letech, v každém případě dnes už má většina z běžkyň ve svém šatníku nějakou tu běžeckou sukýnku. A já jsem samozřejmě nechtěla být výjimkou. Svým způsobem je to tak trochu zbytečnost, ale tady zase platí – která z nás by nechtěla být šik i na horách? Když už na těch ultratrailech vypadám na občerstvovačkách jako prasátko, které nemá pořádně čas rozkousat jídlo a při pití mi stéká voda i mimo ústa… tady je třeba vytasit ženské zbraně, ukázat vyšportované nohy a odvrátit pozornost od ušmudlané tváře, unavených očí a rozcuchaných vlasů.

Samozřejmostí každé sportovní sukně jsou všité kalhotky, které zakryjí, co je potřeba, když Vám vítr sukni nadzvedne nebo když stoupáte po skalnaté stěně a chlapi pod Váma směřují své pohledy…víme kam :) Sukně Montane se odlišuje tím, že má všité dokonce kraťásky, a to z velmi jemného a na dotyk příjemného materiálu. Zabrání tak případným opruzeninám, které hrozí při mnohahodinovém šouchání se stehen o sebe. Aby se kraťásky nevyhrnovaly, jsou vespod opatřeny silikonovým lemem. Sukýnka je dostatečně široká a neomezí Vás tedy v žádném pohybu.

Okolo pasu má sukýnka 2 malé kapsičky pro drobné energetické zásoby (podobně jako elasťáky výše). Dále má vpravo vepředu jednu malou vnitřní kapsičku, vhodnou např. na klíče. Jediné, co na sukýnce postrádám a co bych mohla vytknout, že nemá žádnou kapsičku na zip.

suknesukne2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Kraťasy Women's VKm Shorts

Kraťasy jsou dělané ze stejného prodyšného materiálu jako sukýnka. Na rozdíl od sukýnky mají ale kraťasy všité tentokrát jen kalhotky. Pocitově jsou tedy ještě o něco vzdušnější a jsou tak výborné na horké letní běhání.

Uspořádání kapsiček je tady podobné jako u dlouhých elasťáků, tedy nechybí kapsa na zip a jedna malá otevřená kapsička.

 

Na výše zmíněných modelech mě zaujal nejen vzhled, ale hlavně také materiál. Často se potkávám s názory, že pro citlivější povahy jsou některé materiály "kousavé". U Montane oblečení se to, myslím, stát nemůže, protože testované kousky jsou všechny velmi jemné a příjemné na dotyk. Až budete v dlouhých elasťákách stoupat do prudkého kopce a opřete se dlaněmi o stehna, tak alespoň na chvíli zapomenete na bolavá stehna a polibujete si ten pocit příjemného elasťáku. Možná to zní trochu úchylně, ale na ultra trailech si musíme uvědomovat takové malé radosti, abychom při tom mnohahodinovém běhání psychicky neklesli na mysli :)

Napsat komentář

Komentujete jako host.