Barefoot: dlouhá cesta, kterou se oplatí projít

středa, 25. květen 2016

Trailová obuv je obrovským otazníkem většiny (nejen) začínajících běžců. Abychom se správně zaškatulkovali, vyzkoušíme si několik různých trendů. Někdo začne u levných neznačkových tenisek, jiní jdou hned do velkých jmen jako např. Salomon, Inov8 a mnohé další. Jména oblíbených výrobců běžeckých bot bych mohla rozepisovat dlouho. Jedním ze zásadních parametrů běžecké trailové boty je míra tlumení. Z tohoto pohledu se v běžecké komunitě vyčlenila skupina „bosonohých“ sporťáků, kteří se snaží přiblížit našim pravěkým předkům a chtějí běhat co nejpřirozeněji. Tedy obouvají minimalistickou, popřípadě barefoot obuv.

Sebe řadím právě do výše jmenované skupiny. Zalíbila se mi ta myšlenka vrátit nohám původní polohu při došlapu. Tedy nevyvyšovat patu nad úroveň špičky (popř. jen minimálně). Nechat pracovat „ty správné“ svaly. Nechat chodidla promasírovat od členitého terénního povrchu přes tenkou podrážku.

20160503 093301 1

Tento způsob běhu, resp. turistiky dá nohám několik prvních měsíců pěkně zabrat! Probudíte svaly, o kterých jste pořádně nevěděli, že je máte. Začít používat barefoot nebo minimalistickou obuv znamená několik měsíců poměrně trpět – než vycvičíte lýtkové svaly a protáhnete achilovky… ano, bolí to. Ale je to přirozené, a proto si myslím, že barefoot běhání nemůže tělu ublížit, pokud na to jde člověk pomalu a trpělivě.

Už jsem si vyzkoušela boty vícero výrobců barefoot a minimalistické obuvi. Co mě ale vždy lákalo, byly boty od anglických VIVOBAREFOOT. Tato značka je na našem trhu relativně krátce. Dlouho jsem odolávala, protože na mě botky působily velmi křehce a zranitelně. Bála jsem se životnosti těchto bot. Co si budeme namlouvat, běžecká obuv stojí nemalé peníze. Proto při výběru hledíme nejen na pohodlí a pocit při obutí, ale především také na poměr cena : životnost.

Vivoostrava logo

20160503 093352 1Osud to tak chtěl, že jsem se na jednom ultra závodě seznámila s Petrem, majitelem ostravské prodejny Vivobarefoot Concept Store Ostrava. Přijala jsem pozvání do jeho krámku na ulici 28. října a zamilovala jsem se! Samozřejmě ne do Petra ale do bot :) Vivobarefoot na rozdíl od ostatních výrobců nabízí ve svém sortimentu také městskou a vycházkovou obuv.

Jako Popelka jsem vklouzla do modelu JING JING L.

Střevíčky, které jakoby přirostly k noze! Dokonalý pocit chůze naboso, protože o botkách člověk ani neví, že je má. Hmotnost jedné botky je neuvěřitelných 111g (velikost Eur39). Zároveň jsou velmi tvárné, skvěle se přizpůsobí noze a jsou úžasně skladné. Botky poskytují dostatek prostoru pro prsty, což je velmi důležitý parametr pro botu, kterou si ultraběžec nazuje na unavenou nohu po závodě. Jediné, co mě na tomto modelu (zatím) ruší, je fakt, že při delším (vícehodinovém) nošení se mi bota trochu zařezává do paty. Bota je nazouvací, u paty je všitá guma, která zaručí, že bota z paty nezklouzne. Nutno podotknout, že tento jev jsem pozorovala jen když jsem boty obula na dlouhou cestu do zahraničí a hlavní problém byl možná i jen v tom, že mi z dlouhého vysedávání opuchly nohy. Při 2hodinové procházce do města jsem absolutně žáden problém nevnímala.

Do Petrovy prodejny jsem ale nepřišla jen proto, abych si vybrala elegantní střevíčky. Hlavním důvodem bylo samozřejmě vybrat trialovou botu. Nabízelo se více možností, nakonec jsem obula novinku pro tento rok, a to PRIMUS TRAIL L.

Ze svých zkušeností musím konstatovat, že trailovou minimalistickou a barefoot botu byste měli volit vždy o číslo větší než běžně kupujete. Dobrá barefoot bota má hodně širokou špičku a prsty se v ní nijak nedeformují a nemačkají. Před prsty by mělo být vždy trochu volného prostoru, abyste nepociťovali tlak na prsty zepředu při ohybu chodidla. Noha nesmí v botě plavat, naopak musí bota ve střední části chodidla ze stran přilnout k noze a obejmout ji. A přesně takto mi Primusky sedly!

Mám ráda boty typu „co nateče to zase vyteče“. Nejen že noha v takových botech lépe dýchá, boty tohoto typu jsou navíc velmi lehké. Čím delší závod, tím více platí, že každých 100g navíc se pronese (zezačátku jsem tomu nevěřila, ale v okamžiku, kdy začnete běhat trochu na čas, začnete vnímat také hmotnost, kterou s sebou nesete). Primusky jsou šité z velké části ze síťoviny. Na místech, kde dochází k nejčastějšímu kontaktu s terénem, jsou boty zpevněné odolnějším materiálem.

Tenká podrážka s 4,5mm vysokými výstupky je do terénu jako dělaná. Sama jsem zvědavá, za jak dlouho se tyto výstupky sešlápnou. Jak uvádí výrobce, bota není dělaná do města – mohu potvrdit. Na mé poslední dovolené jsem v nich strávila půl dne ve městě, protože jsem v celodenním lijáku nechtěla nechat zmoknout kožené Jing Jing L. V historickém centru města jsem se často dostala na „kočičí hlavy“, na kterých mi to za mokra neskutečně klouzalo. V terénu jsem boty použila zatím jen za sucha a budu hodně zvědavá, jak budou držet na mokrých skalách a mokrých kamenných stezkách.

Musím vychválit systém zavazování bot – rychloupínací tkaničky se stahovací sponkou. S tímto systémem jsem se setkala již dávno na jiných barefootových botech, a to Vibram Five Fingers. 5ti prsty mají ale hodně krátké tkaničky a botu nelze moc dobře roztáhnout. Naopak Primusky mají tkaničky dostatečně dlouhé, botu lze doširoka otevřít a noha do ní pohodlně vklouzne. Po obutí a dotažení podvleču trčící tkaničku pod šněrování a nijak mi nepřekáží.

Zatím mám v Primuskách naběháno něco okolo 100km v různorodém terénu – od měkkých lesních chodníčků, přes kamenné a zpevněné cesty, po skalách i na sněhu. Boty zatím nejeví žádné známky opotřebení :)

20160520 12453320160518 11592620160517 110630

První dojem na mě ponechaly Vivobarefoot rozhodně kladný. Mám před sebou několik ultratrailů, kde mě čekají nejrůznější terény. Boty projdou drsnou zatěžkávací zkouškou. V každém případě se s Vámi potom podělím o zkušenosti.  Děkuji Petrovi, že mi dal možnost seznámit se s touto značkou a budu se těšit na další spolupráci. Tyhle botky stojí za to, aby dostaly nějaké další recenze.

Závěrem si dovolím ještě upozornit na fakt, že Vivobarefoot asi skutečně ví, co dělá a proč to tak dělá. Jako možná jediný výrobce běžecké obuvi nabízí na svých stránkách v české i anglické verzi velkou spoustu informací o běhání v barefoot botech, proč v nich běhat, jak začít atd. Doporučuji přečtení těchto článků, i v případě že nejste zrovna fanoušky barefoot běhání. Informací není nikdy dost :)

 

Komentáře (6)

 • Michal Vitásek

  Michal Vitásek

  26 květen 2016 v 10:21 |
  Ahoj, také jsem měl několikero vivobarefoot a skvěle se mi v nich běhalo, nikdy se mi neudělal puchýř, všechno se zdálo ideální, ale jen do té doby, dokud jsem nemusel běžet po něčem, co jakkoliv připomíná štěrk a to hlavně při nějakém rychlejším běhu nebo seběhu. Několikrát jsem si pak nějaký šutr zapíchnul doprostřed nohy a protože to má jen velmi úzkou podrážku, tak mě to i celkem nepříjemně zranilo. Jaké s tím máš zkušenosti ty? Neměl jsem na noze tyto nové, ale tu minulou řadu, tedy trail freak... Aktuálně mám innov8, na prsty dost místa, ale podrážka chrání. Jinak všechny městské boty mám Vivobarefoot :-)

  Odpovědět

 • Víťa Košťál

  Víťa Košťál

  26 květen 2016 v 15:11 |
  Zdravím Michale,

  Já teda už jinou, než barefoot, obuv pár let nemám, na hory chodím často a že by se bota probodla kamenem se mi ještě nestalo. Párkrát se povedlo, že jsem za začátku blbě došlápl na kámen a noha zabolela, ale časem jsem se prostě jen naučil chodit tak, že koukám kam šlapu (nějak podvědomě už se těm kamenům vyhýbám). A to i při běhu, případně za šera.

  Odpovědět

 • Tomáš

  Tomáš

  26 květen 2016 v 17:08 |
  Zkuste merrell vapor glove, to je masakr :-P

  Odpovědět

 • Petra

  Petra

  27 květen 2016 v 00:39 |
  Tomáši, v podobných Merrellech jsem šla jeden ročník Malofatranské 100 a byl to skutečně zážitek :D
  Michale, asi vím, o čem mluvíš. Je pravda, že na kamenitém povrchu (malé kamínky) je třeba být v takových botech hodně opatrný. Z mého pohledu barefoot obuv není ideální bota pro "vyhrávání" závodů, hlavní výhodu vidím právě v tom "zdravém a přirozeném" pohybu. Tím, že musíš v takové botě maximálně sledovat terén a mnohem více se musíš soustředit na to, kam a jak došlápneš, tak tě to svým způsobem zpomaluje. Taky se mi už stalo, že jsem došlápla tak, že mi menší kámen zatlačil do citlivého místa v klenbě a pár dní jsem to při došlapu cítila. U barefoot běhání prostě musíš být trpělivý, časem se chodidla "oťukají" a zvládneš proběhnout jakýkoliv terén...

  Odpovědět

 • Michal

  Michal

  27 květen 2016 v 22:58 |
  Díky :-) myslel jsem si to, že to asi jinak nepůjde... možná ještě zkusím dát těm Primus Trail ještě šanci.

  Odpovědět

 • JG

  JG

  29 srpen 2016 v 18:32 |
  Zapal plantarnej fascie (vysoka klenba), po styroch rokoch behania v minimalistickej obuvi.

  Odpovědět

Napsat komentář

Komentujete jako host.