Madeira 2015

neděle, 19. duben 2015

Úterý 7.4.2015

Obětavý kamarád Duško nás těsně před odjezdem z Bratislavy bere do své prodejny Mountland a dolaďujeme poslední nedostatky v závodní výbavě. Po té nás odváží na autobus, který nás přiblíží z Bratislavy na vídeňské letiště. Na první let se připojují Kováčovi, v Lisabonu přistupují Malíkovi, čímž je naše Beskydská sestava kompletní. Dle časového plánu přilétáme na Madeiru, kde je přistávací plocha místního letiště podepřená sloupy tyčícími se z oceánu – krásný stavařský kousek!

Na letišti nás dle dohody čeká taxi a tak bezproblémově přejížídíme do apartmánu ve Funchalu.

Pozn. k cestování: pokud chcete Madeiru dobře probádat, je nevyhnutné půjčení auta (ne všude a ne stále jezdí busy). Ideální je zamluvit si auto hned na letišti při příletu (dopředu přes internet), protože už jen samotná cesta taxíkem z letiště do centra -Funchalu vyjde na 35Eur. Cena půjčovného se hodně liší, začínají na 30Eur/den za malé auto. Zapůjčení GPS je za poměrně vysoké poplatky (až 9Eur/den), proto se oplatí mít vlastní GPS pro snazší pohyb po ostrově, ale hlavně po Funchalu.

 

Středa 8.4.2015

Nechceme vynechat dobrodružství v autobusu na místních horských cestičkách, a tak vyrážíme na adrenalinovou jízdu do Curral das Freiras (městečko obklopené vysokými horskými štíty, kde se v minulosti schovávaly jeptišky před piráty). Vyhlídka Pico do Serrado je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů a sestup do městečka Curral das Freiras je velmi pohodový. V Curralu hledáme levádu, kterou Radčin průvodce popisuje jako velmi náročnou a vhodnou jen pro zkušené turisty netrpící závratěmi. Jak později zjišťujeme, hned u nástupu na levádu došlo k sesuvu půdy a cesta je po pár metrech neschůdná. Pod tímto místem navíc opravují asfaltovou cestu – není vyloučeno, že k poškození levády došlo před nedávnem. No alespoň nám zůstal čas na brzký návrat do Funchalu a prozkoumání centra města.

 

Čtvrtek 9.4.2015

Ráno si vyzvedáváme v půjčovně (Sixt) auto a vyrážíme prozkoumat východní část ostrova, kde je pro turisty připravený asi 8km chodník okolo skalních útesů, do kterých naráží vlny rozbouřeného oceánu. Pokud vám na tento výlet vyjde pěkné slunečné počasí, nezapomeňte přibalit opalovací krém – my jsme se pěkně připálili :)

Po procházce se přemisťujeme do Machica, kde probíhá předávání startovních čísel na MIUT. Začíná se zatahovat, takže se vracíme zpátky „domů“ do Funchalu.

 

Pátek 10.4.2015

Naši chlapci sbalili neopreny a odjeli objevovat podmořský svět (přes Diving centrum ve Funchalu) zatímco Radka a já jsme se vydaly na městskou levádu startující u botanické zahrady. Leváda poskytuje krásné výhledy na útesy prorostlé zelení, na dálniční mega most, na oceán,… procházíme po pod lanovkou, která má stejnou cílovou stanici jako my – městskou část Monte. Leváda je nenáročná, končí se obrovským vodopádem, dále se napojuje turistický chodník, kterým nabíráme výškové metry, nahoře se napojujeme na krásnou Levada dos Tornos.

Z Monte se vracíme zpátky domů a já dobaluju závodní batoh a snažím se ještě trochu odpočinout před startem MIUT. Domlouvám se se Svaťou a Pepou, že se se mnou svezou autem do Machica. Vyrážíme s pár minutovým zpožděním, ale stále máme časovou rezervu – ještě že tak, protože Peťa si asi na půl cesty do Machica uvědomila, že zapomněla na apartmánu v počítači nabíjející se čelovku!!! A dopr… I přes tuto komplikaci dojíždíme do Machica včas a nasedáme do autobusu, který nás převáží na start závodu, do městečka na opačném konci ostrova Porto Moniz.

Reportáž ze závodu ZDE.

 

Neděle 12.4.2015

Po krátkém spánku (asi 5,5hod) se balíme na další výlet do Santany (resp. do přírodního parku Queimadas, který se rozkládá nad městem). Procházíme všemi opěvovanou levádu Caldeirao Verde, bohatou na flóru všeho druhu. Leváda nabízí krásné výhledy do údolí, před nebezpečnými srázy jsou turisti (hlavně psychicky) chráněni tenkým zábradlím, cestou procházíme celkem 3mi tunely vytesanými do skal. Na konci levády se nachází obrovský vodopád. Cesta pokračuje všemi doporučovanou stezkou Cadeirao do Inferno, která je bohužel uzavřena, a tak si musíme nechat tuto atrakci ujít.

Poznámka: Turisti na Madeiře by měli mít stále po ruce čelovku – nikdy nevíte, kdy vás stezka zavede do černého tunelu.

 

Pondělí 13.4.2015

Původní plán zněl jasně – další turisticky vyhledávaný cíl Rabacal. Přes celý ostrov však prochází temný mrak, ze kterého leje jako z konve, tak si cestou uděláme zajížďku autem na další zajímavá místa:

590m vysoký útes Cabo Girao, který nabízí vyhlídku s prosklenou podlahou,nejzápadnější bod ostrova Ponta do Pargo,městečko Porto Moniz, ze kterého jsme startovali závod a které je výjimečné především svým kouzelným přírodním koupalištěm, kde přímo do bazénů naráží vlny rozbouřeného oceánu.

V průběhu dne se počasí umoudřilo, a tak si levádu z Rabacalu k 25 vodopádům vychutnáváme za krásného počasí a navíc v božském tichu, protože na levádu nastupujeme po 18hodině, kdy už prakticky všichni turisti odjeli do svých hotelů.

Madeir3

Úterý 14.4.2015

Poslední den na Madeiře využívám na projití městské levády dos Tornos, na kterou jsme s Radkou nakoukly při cestě do Monte. Tentokrát jdu ve směru od Monte do Camachy. Cestou podél levády se střídají místa v hlubokém pralese (často provoněné eukalyptovými stromy) s pěšinkami přes místní dědinky s možností nahlédnutí na příbytky zdejších obyvatel. Byla to asi nejrozmanitější leváda, kterou jsem prošla. Narazíte zde např. na stánek s občerstvením bez obsluhy, kde si můžete zakoupit banán nebo vodu, přičemž pro zaplacení leží ve stánku malovaná keramická miska. U jedné ze zahrádkářských oblastí je pro změnu stánek se sazeničkami různých květin. Nechybělo setkání s dobytkem, průchod tunelem, krásné rozkvetlé zahrady, … Jediné, co jsem nenašla, byl cíl levády. Ke kostelu v městečku Camacha jsem tak nějak nedošla, leváda najednou mizí, já se ocitám někde v civilizaci, kde se místní ani neumí zorientovat na mapě a posílají mě cestou dolů směrem k moři. Docházím do Canica, kde sedám na autobus směr Funchal :)

Chcete-li poznat květinový ráj, procházet se zelenými lesy plných exotických rostlin, poslouchat šumění vodopádů, projíždět se autem na hranách skalních útesů, zažít splynutí s přírodou,… Jeďte na Madeiru, je to ráj!

4/2015

Napsat komentář

Komentujete jako host.