200h Yoga Teachers Training Course India 2022/23

pondělí, 19. prosinec 2022

V roce 2022 jsem se asi po 5 letech vrátila k pravidelnému praktikování jógy. Zamilovala jsem se do jógového studia v beskydském Maraláku a zatoužila jsem po hlubším poznání a seberozvoji. A protože jsem chtěla využít povinnou dovolenou na konci roku k delšímu vycestování za exotikou, spojila jsem příjemné s příjemným a vydala jsem se na učitelský kurz Ashtanga Vinyasa jógy do Indie. Jak to všechno probíhalo se můžete dočíst v deníku níže...

 

DEN 1:  Pátek 16.12.2022

Beskydy pokryla několik desítek centimetrů vysoká vrstva sněhu, tento týden se se mnou domovina rozloučila s krásným zimním počasím. Poslední týdny byly pracovně velmi intenzivní, s minimem spánku. Na první mezizastávce v Brně si dopřávám wellness - sauna a masáž před cestou padnou vhod.

DEN 2:  Sobota 17.12.2022

Budíček ve 4:15h mě v mém současném režimu nijak moc nerozhodí. Cestu autobusem na vídeňské letiště prospím. Vystojím nekonečnou frontu na odbavovací přepážce, v salónku stihnu rychlou snídani a hurá do přeplněného Airbusu A321. Na 5,5hodinovém letu do saúdsko-arabského Dammánu poslouchám zleva kašlajícího a zprava hleny-do-sebe-tahajícího spolucestujícího. Ještěže jsem si vzala kvalitní respirátor.

V Dammánu se nestačím divit: ačkoliv tranzituju v čase kratším než 12 hodin, tak si musím koupit víza (protože musím vyjít z letiště a znovu jít na check in). Celkem zrada, 300 dukátů za víza a dalších 180 dukátů za zdravotní pojištění a hned jsem o 3 000 Kč lehčí. To se mi ta cesta prodražila. Nazpátek si hned bookuju letenky, poletím s Qatar Airlines přes Dauhá.

DEN 3: Neděle 18.12.2022

Na letišti v Bombaji je proces průchodu sice trochu zpomalený, ale vše jde hladce (mám 5hodinovou rezervu). Teprve letos tady zřídili bezplatné shuttle busy mezi terminály 1 a 2. Cesta k autobusu je parádně značená, super servis! Batoh mi ještě stále neztratili, takže hurá na poslední odbavení, čeká mě let do cílové stanice Goa. Při čekání si dávám malý snack – ne, že bych měla hlad, ale jsem strašně zvědavá na skutečnou indickou kuchyni. Bramborová koule v housce mile překvapila – nezdá se, ale je kvalitně čípoš (a taky lacák, pouhých 17 Kč).

Let do Goa trvá něco málo přes hoďku. Na letišti se potkávám s Chrisem, který jede také na kurz a venku nás čeká taxi, které nás zaveze až ke škole. Je tady krásně, jsem překvapená, kolik je tady zeleně, takový prales! Teploty jsou více než vysoké. Stihla jsem najít bankomat, zkontrolovat pláž a ve škole jsme měli intro-meeting a společnou večeři. A zítra už začínáme. Těším se.

12

DEN 4: Pondělí 19.12.2022

Naše shala (sál, ve kterém praktikujeme) je polohovaná ve svahu, s výhledem na bujnou vegetaci a na moře. Podobně jako v našem pokoji, i tady nás celý den doprovází zpěv ptáků a šumění moře. Den zahájíme slavnostním otevřením učitelského kurzu - „Fire ceremony“. Stáváme se součástí ášramu. Po krátké pauze přichází první praktická lekce, Ashtanga Led. Máme skvělou lektorku, Preet nám dává zabrat. Některé sestavy opakujeme 3x, některé 5x. Věřím, že tyto lekce mě posunou vpřed.

Následuje snídaně. Jídlo, to je kapitola sama o sobě. Třikrát denně máme bohatý bufet plný vegetariánských (v drtivé většině veganských) delikátních pokrmů. Jsem ohromena! Původně jsem si myslela, že s pravidelným denním režimem a zdravou stravou na tomto pobytu shodím přebytečná kila. Po dnešku se spíše obávám, že budu muset po návratu domů nasadit dietu :)

Po snídani máme lekci anatomie s Priancou. Představte si krásnou drobnou Indku s decentním tetováním a laskavým úsměvem – úplná Bohyně. A opět výborná lektorka. Jsem mile překvapena, jak poutavá může anatomie být. Filosofie už mě tolik nezaujala (my strojaři na filozofování moc nejsme). Po vydatném obědě přichází trochu slabší session „teaching class“ a vinyasa. S dalším programem (večeří) ale přichází opět nadšení.

43

DEN 5: Úterý 20.12.2022

Včera jsme tak trochu reklamovali lektorku Vinyasa jógy, a tak nám přidělili jinou. A není to nikdo jiný než Bohyně! Doteď jsem si nemohla vynachválit Vlastíkovu Vinyasu u nás na Maraláku. Dnešní lekce byla... waw! Nemohu porovnávat, který lektor je lepší nebo horší, protože nelze porovnávat jablka s hruškami. Bohyně má dar, ona byla stvořena pro to, aby učila jógu. Její sestava byla velmi nápaditá, náročná a současně tak uklidňující. Takový nával emocí po odcvičení Vinyásy jsem ještě nezažila. Určitě je to i tím prostředím, výhled na moře a zpěv exotických ptáků proložený kohoutím kokrháním mají své kouzlo. Do toho kouzelný hlas Bohyně, který nás provází celou lekcí... Ach!

Před snídaní jsme měli ještě krátkou meditaci, padla výborně vhod. Po snídani přišla teoretická část výuky. Dnešní anatomie mi dala zabrat. Dospělý člověk má cca 206 kostí, my jsme si pojmenovali a popsali pohyby u pouhých cca 26, přesto se ztrácím v latinských názvech, které mi lektorka popisuje v angličtině. Další lekce už je mnohem jasnější a neskutečně přínosná. Na hodině "Alignment and Adjustment" probereme základní principy Ashtangy a první 3 asány sestavy Surya Namaskar A. Radost z dnešního dne ještě násobí výtečný oběd, tentokrát s nádechem orientu, protože nám servírují hummus a falafel. Yummy!

Odpolední program jsme otevřeli hodinou filosofie. Dozvěděli jsme se, že "cvičení jógy" vlastně vůbec není jóga. Resp. že praktikování jógy je čistě duševní cesta a cvičení může být jedním z nástrojů (ne však hlavním nástrojem), jak praktikovat. Vinyasa s Dishou byla hodně intenzivní, cítila jsem se podobně jako na hot józe. Do očí nám zářilo ostré slunce, které se během 90 minutového cvičení přiblížilo k horizontu nad mořskou hladinou. Před večeří jsme se stihly okoupat v neskutečně teplém moři, úplná romantika při západu slunce.

6 5

DEN 6: Středa 21.12.2022

Jsem tak plná zážitků, že nemůžu v noci dobře spát. Na ranní Ashtangu přicházím do shaly skoro s půlhodinovým předstihem (tedy krátce po 6 hodině). Než stihnu protáhnout zatuhlé tělo, tak se začne rozednívat. Na Ashtanga józe praktikujeme na úvod vždy modifikované varianty sestav Surya Namaskar A a B. Tělo se zahřívá, ale po několika desítkách kliků (Chaturanga Dandásana), které se v sestavách objevují, začínám cítit ramena. Asány v další části stojné série prokládáme vždy vinyásou (tj. prkno-klik-pes hlavou nahoru-pes hlavou dolů) a u série vsedě navíc ještě proskokem do sedu s nataženýma nohama (Dandásana). Hlava křičí "Máš tohle za potřebí? Ano, tohle jsi přeci chtěla!"

Před snídaní máme tak trochu netradiční lekci meditace - učíme se techniku očisty nosu Džala néti. Dopolední sekci začneme na můj vkus uspávací hodinou filosofie, ovšem hodina "Alignment and Adjustment" mě zase probudí. Po výtečném obědě máme "Teaching class", následuje Vinyasa v doprovodu zapadajícího, přesto velmi silného slunce. Na závěr máme možnost konzultovat provedení libovolných asán na "Posture Clinic" lekci. Cítím únavu, tělo je strašně jeté. Na cvičení se na jednu stranu moc těším, na druhou stranu mě děsí ta bolest, která mě v pohybu doprovází. První týden to prý bolí, druhý týden je to k zbláznění, třetí týden bychom se mohli trochu aklimatizovat. Jsem zvědavá, jak bude moje tělo na všechnu tu zátěž reagovat. Měla bych se na zítřek dobře vyspat...

8

7

DEN 7: Čtvrtek 22.12.2022

Ranní Vinyasa bolí! Začínám mít pernamentně bolesti v rameni, kyčli, v zádech... Ale není to bolest ze zranění nebo přetížení, spíše taková ta stařecká bolest :) Na meditaci se příjemně zrelaxujeme, potom se jdeme opět najíst, v mém podání spíše přejíst - kdy tohle nadšení z jídla vyprchá, tohle mi přeci nemůže vydržet měsíc?! Na anatomii probíráme spoje (joints), tedy klouby, šlachy,vazy... Konečně vím, jaký je rozdíl mezi vazem a šlachou. Líbí se mi, jak Bohyně vnáší teorii anatomie do praktikování jógy, je to opravdu poutavý výklad. Na hodině "Alignment and Adjustment" s Dishou procházíme správné nastavení asán v předklonu. Ve dvojicích se potom zkoušíme navzájem opravovat, je to úžasná zkušenost, stát najednou v pozici lektora a vyzkoušet si, kam a s jakou intenzitou studenta posunout a nastavit. Filosofii protrpím a těším se na další Vinyasu s Dishou, která přijde vždy s krásnou kombinací asán.

Moje spolubydlící Janine (mimochodem jediná osoba, se kterou jsem se před kurzem propojila na FB a domlouvaly jsme se na společné dopravě z letiště - a potom nás zcela náhodou dali do jednoho pokoje), tak takhle sympoška ve svém volném čase kromě praktikování jógy běhá ultratraily. Tohle není náhoda, tohle je nějaká vyšší síla vesmíru! S Janine se domlouváme, že si spolu zajdeme někdy zaběhat, a hecly jsme se právě dnes. 4,5 km barefoot klus po písečné pláži s rychlou koupačkou padli před večeří vhod. Po večeři jdu ještě na dobrovouĺnou hodinu Satsang. Zpíváme a tančíme v půlkruhu. Páni, tohle je úlet, na podobnou seanci bych v běžném životě nikdy nešla. Ale tady v naší bublině děláme často věci, o kterých si lidé "tam venku" myslí, že jsou bláznivé :)

 910

DEN 8: Pátek 23.12.2022

Probouzím se už ve 4hod ráno, potom už nemůžu usnout. Na ranní Ashtanga józe cítím, že nejsem ve své kůži, obzvláště přeskoky sed-pes jsou náročné. I přesto si ranní praktikování moc užívám, naše lektorka Preet je místní královna Ashtangy. Sama říká, že má Ashtangu ráda a je poznat, že jí tento styl sedne. Na ranní meditaci se mi od únavy podaří usnout u dýchacího cvičení. Na hodině filosofie (i přesto, že je dneska skutečně zajímavá a snažím se dělat si poznámky), mě i po krátkém powernapu přemáhá únava a usínám dokonce u výkladu (hamba mi). Probudím se, až když lektorka začně mluvit o psychadelikách :) Na hodině "Alignment and Adjustment" se učíme techniku přeskoků ze sedu do psa hlavou dolů a naopak - tohle jsou opravdu úžasné lekce! Hodinu "Teaching class" začneme hromadným "zpíváním" Ohmu - waw, to byly vibrace! O přestávce pozorujeme opice dovádějící na stromech. Na Vinyase nás dnes Preet extrémně šetří, cvičení je velmi relaxační. Důvodem je možná to, že nás čeká ještě hodina "Bolywood dance" s Bohyní. Trochu jsem se obávala poskakování na indické odrhovačky, ale musím říct, že jsme si to neskutečně užili. Nechápu, kde se ve mě ta energie vzala, to byla pařba!

1112

DEN 9: Sobota 24.12.2022

Ranní partnerská jóga je jen taková nenáročná sranda. Následuje krátká meditace a vyrážíme na hlavní program, na rodinnou farmu, kde pěstují organické koření: "Tanshikar Spice Farm". Původně jsem váhala, jestli jít na prohlídku farmy. Nakonec jsem byla moc ráda, že jsem do toho šla. Ovoněli a ochutnali jsme několik různých plodů a listů z živých keřů. Kardamon, káva, skořice, vanilka, muškátový oříšek, papričky Piri piri... Byla to moc zajímavá a poučná exkurze. Pokračovali jsme kousek autem a následně asi 4 km pěšky k jednomu z vodopádů v místním národním parku Netravali. Po krátké koupačce se vracíme zpátky na farmu, nakoupíme spoustu koření, aromatických olejů a dalších místních produktů. Třešničkou na dortu je brzká štědrovečerní večeře. Zpátky do resortu se vracíme se zapadajícím sluncem. Večer zajdeme ještě na snack do jedné z mnoha vegan restaurací v Agondě a sobotu zakončíme v baru na pláži za doprovodu živé reggae muziky.

 131415

DEN 10: Neděle 25.12.2022

Neděle, den volna - to jsme potřebovali jako sůl! Pořádně jsem si pospala a po vydatné snídani jsem sedla k počítači a vyřídila zepár pracovních povinností. Na pozdní oběd jsme se přesunuli na krátké posezení do restaurace. Po celodenním sezení u počítače jsem si šla protáhnout tělo, celou shalu jsem měla jen pro sebe. Se zapadajícím sluncem jsem se pokusila projít si sérii Ashtangy, ale nenažraní komáři mě krátce po 18 hodině vyhostili ze sálu. Večer jsme zakončili opět delikátní veřečí - smažený květák, vegetariánské momo knedlíčky, zeleninový mix, rýže, těstovinový salát, jako dezert tiramisu. A protože jsme dnes měli ve skupině dva narozeninové oslavence, tak byly ještě k tomu všemu dva dorty!

1617

DEN 11: Pondělí 26.12.2022

Nový týden, nový rozvrh, nová energie, kterou jsme během volné neděle nabrali. Tento týden otevíráme Ashtangou. Jsem překvapená, jak rychle se tělo zregenerovalo. Po meditaci se jdeme tradičně nasnídat, tj. přejíst čerstvého ovoce a dalších dobrot. Na filosofii na mě opět padá únava, moje tělo potřebuje všechnu energii vložit do trávení snídaně. Dnes probíráme čakry, spousta zajímavých informací, naštěstí se po pár minutách vzpamatuju a dokážu se soustředit na výklad... dokud nás nevyruší opice promenádující se po vedlejší střeše. Následuje "Alignment and Adjustment" s Dishou, jako vždy nasáváme spoustu zajímavých poznatků. Po obědě nás čeká "Teaching class" s Bohyní. Lekci otevíráme hrou, kdy tancujeme v prostoru a když lektor zavelí některou rodinu z asán, tak musíme jít na libovolnou podložku a postavit se do některé z asán z této rodiny (balanční, stojná, inverzní, twist...) Postupně ubývá podložek a na konci celé hry je nás asi 8 lidí na jedné podložce, každý v jiné asáně - zcela jistě zábava nejen pro nás, ale i pro lektorku, která nás pozoruje. Mj. na lekci si ve dvojicích předvádíme svůj domácí úkol (představení se, uzemnění, krátká meditace a krátký flow v 8 minutách). Jeden vpárujelektor, druhý student. Je to výborná zkušenost. Na středu dostáváme podobný úkol, tentokrát si musím připravit 10 minutový posilující flow. Večerní Vinyasa je velmi relaxační, soustředěná na otevírání kyčlí (ano, tady hodně trpím). Poslední lekce "Posture Clinic" s Preet je dobrovolná, ale já rozhodně zůstávám. Můžeme se ptát na provedení libovolné asány, jeden od druhého se tady různě inspirujeme. Byl to super den. Těším se, co přinese zítřek.

1819

DEN 12: Úterý 27.12.2022

Den jsme začali krásnou a inspirativní Vinyasou s Bohyní a uzavřeli jsme jej velmi dynamickou Vinyasou s Preet. Mezitím jsme stihli pomeditovat, na anatomii jsme probrali svaly, na filosofii jsme čakrovali a na "Alignment and Adjustment" jsme Utkatásanou dokočili teorii pozic ve stoje. Do toho tradičně vstoupily ještě tři přejídací rituály, mňam! Druhý týden už začínám vnímat jako jeden velký flow. Myslím, že se do toho celkem dostávám. Jen to počasí! Začíná se každým dnem oteplovat a noc s vypnutou klimatizací už byla celkem nesnesitelná.

2021

DEN 13: Středa 28.12.2022

V noci jsem se opět probudila na teplo, uf! Naštěstí tentokrát jsme se s Janine před spaním domluvily, že pokud bude horko, tak si zapneme decentní klimatizaci. Stejně tak na ranní Ashtanga lekci jsme se pěkně zapotili. Na hodině meditace praktikujeme lektorem řízenou meditaci Jóga Nidra, známou také jako "řízený spánek". Slova lektorky mluví za vše: "Snažte se při meditaci neusnout, budete 45 minut meditovat v leže." Asi 10% zúčastněných dokázalo vydržet neusnout :) Po snídani mě opět čeká těžká práce - trávení. Filosofii se snažím vnímat - hatha jóga, kundalini jóga, karma jóga,... začínám se v tom trochu ztrácet, tahle teorie nebude mojí silnou stránkou. 

Na lekci "Alignment and Adjustment" s Dishou přecházíme ze stojných asán k sérii asán, při kterých se jógín začne zklidňovat a ochlazovat. Konkrétně probíráme polohu mostu a kola, takže hodně záhul. Jakže se dá při tak náročných záklonových asánách zklidnit? Dlouhou výdrží a klidným dechem... ano, je to záhul :) Dnes mě to teplo tak ničí, že i já - nekoupací typ - jdu po obědě zrelaxovat k bazénu. Na hodině "Teaching class" s Bohyní začínáme přecházet k praktickým radám a tipům, jak vést lekci jógy a jak reagovat na studenty. Namísto večerní Vinyasy máme velmi relaxační lekci Jin jógy a před večeří stihneme západ slunce na pláži.

22a2423

DEN 14: Čtvrtek 29.12.2022

Čtvrteční program vypadá podobně jako ten v minulém týdnu, tedy před snídaní Vinyasa a meditace, po snídaní anatomie a filosofie. Na odpolední lekci "Alighment and Adjustment" nás opět rozptylují opice, tentokrát se jedna usadila na stromě hned vedle našeho okna a povídala si s Pranou (místní pes). Večer nám Disha připravila krásnou balanční Vinyasa jógu - jsem překvapená, jak se mi daří setrvat v balančních pozicích. Pravidelná praxe se začíná projevovat. Před večeří stihneme s Janine ještě krátký výběh po pláži.

25

2627

DEN 15: Pátek 30.12.2022

Dnes máme první Ashtangu Mysore style, tedy bez vedení lektora. Každý praktikujeme sestavu ve vlastním tempu. Před snídaní meditujeme, po snídani filosofujeme. Na lekci "Alignment and Adjustment" s Dishou probíráme mj. stoj na hlavě. Ten už celkem ovládám z hodin Skill class u nás na Maraláku, a tak začínám trénovat přechod do stoje na předloktí (Pincha pose). Snad to do konce pobytu zvládnu i bez asistence :) Před večeří se jdeme při západu slunce smočit do oceánu a po večeři máme kulturní vložku - naši Shalu přeměníme v kino a pouštíme si tématicky film I origins.

2829

DEN 16: Sobota 31.12.2022

Ranní Vinyasa s Preet začíná tak nevinně - v úvodních pozicích se podpíráme polštáři, start je příjemně relaxační. Po chvilce  se ale flow rozjede a 90 minutová lekce nás pěkně zničí. Před snídaní si opět pomeditujeme a po snídani filosofujeme. Dnes je nám naší lektorky Ash opravdu líto, protože opice jsou extrémně akční a neustále odvádí naši pozornost. Pro nás je to taková exotika, když nám okolo oken pobíhá tolik zvířat! Na "Teaching class" si projdeme domácí úkol (15 minutový flow) a potom už se jen meditační hrou rozloučíme s rokem 2022. V 17h máme sraz na pláži a jdeme se podívat na západ slunce. Potom už násčeká jen společná večeře. Protancujeme celý večer v podniku hned vedle naší školy a před půlnocí se přesuneme na party na pláž...

3130

DEN 17: Neděle 1.1.2023

Neděle znamená volný den. Po včerejší party se pořádně prospím a dopoledne vyrážím na výlet na jih. Za tuktuk chtěli taxikáři hodně peněz, tak jsem souhlasila s jízdou na skútru (300 rupií za 10km jízdu – teď už vím, že jsem to měla usmlouvat na polovinu). Nechám se odvést do Rajbagu, z tama procházím podél pláže, s občasným koupáním a obhlídkou obchůdků. Dojdu až do Palolem, zde nakoupím indickou SIM kartu (aktivace SIMky trvala hodinu – než obchodník verifikoval všechny moje dokumenty, vyfotil mě a zprovoznil telefon…)  Po výtečném obědě se vracím tuktukem zpátky do Agondy (opět za 300 rupií). Večer máme v našem ubytování zajištěnou večeři, někteří odpočívají, někteří si chystají domácí úkol…

3233

DEN 18: Pondělí 2.1.2023

Dnes jsme měli poslední vedenou lekci Ashtangy v tomto týdnu. Před snídaní tradičně meditujeme a po snídani probereme na anatomii chodidla a trochu pofilosofujeme. Po obědě si na Teaching class vyzkoušíme 15 minutové vedení lekce vinyasy a den ukončíme velmi klidnou (na můj vkus až moc klidnou) lekcí Hatha-Vinyasa jógy s Larou.

34b37

DEN 19: Úterý 3.1.2023

Ranní Vinyasa s Bohyní byla krásná jako vždy. Meditace a dechové cvičení před snídaní padly vhod. Ash nám slíbila meditaci na pláži, byl z toho jeden velký cheat: „Představte si, že jdete na pláž, tam se usadíte a meditujete…“ Na anatomii jsme probrali kolena, a k tomu jsme od Bohyně dostali několik tipů, ve kterých ásanách se máme na kolena zaměřit. Na filosofii jsme probrali ajurvédské jídlo a následně jsme šli tyto poznatky praktikovat do jídelny. Na „Alignment and Adjustment“ nás Disha navede do správného nakroucení se do Marichyásany A a C a den zakončíme další kreativní Vinyasou s Preet.

34a.png3635

DEN 20: Středa 4.1.2023

Dnešní Ashtanga Mysore byla pocitově lepší než posledně. Sice jsem přeskočila 2 asány, ale stihla jsem se k nim celkem rozumně vrátit. V každém případě praktikování Ashtangy bez vedení lektora vyžaduje hodně velké soustředění. Na meditaci bylo těžké neusnout. Po snídani jsme si opět zasilosofovali a na lekci „Alignment and Adjustment“ jsme si prošli poslední ásany z naší modifikované sestavy Ashtangy. Na hodině „Student Teaching“ jsme se mj. věnovali domácímu úkolu – každý z 4členných týmů si musel připravit 20minutovou lekci vinyásy a lektorovat před zbytkem skupiny. Naštěstí se toho dnes holky ujaly a já budu mít večer čas projít si svoji sestavu a lépe se připravit. Odpolední Jin jóga byla dnes  překvapivě emotivní, na závěr dne jsme s Preet ještě prošli nejasnosti okolo vybraných ásan na poslední lekci „Posture Clinic“.

3938

DEN 21: Čtvrtek 5.1.2023

Ranní vinyása s Bohyní… WAW! Když jsme v prvních minutách sedli do Malásany (dřep s otevřenými kyčlemi), tak dnešní praktikování pár jedinců vzdalo. Prý na tak náročnou ásanu nebyli dostatečně zahřátí. No mě se líbilo, jak jsem si mohla porovnat hloubku této pozice na začátku a na konci lekce. Byl to jeden dlouhý, silově náročný, balanční flow zaměřený na sílu nohou a otvírání kyčlí, s nádherně navazujícími přechody mezi ásanami. Těžko se mi popisuje stav, co jsem během a po praxi prožívala. Ještě pár minut po skončení se mi chvělo celé tělo, nepopsatelná energie.

Meditace mě příjemně uklidnila a připravila na snídani. Následně jsme se na anatomii věnovali mým oblíbeným, věčně bolavým a neotevřeným kyčlím. Během lekce jsem si vygooglila, že jeden z hlavních svalů, které jsme při ranním praktikování zapojili, se v češtině označuje jako „emoční sval“, který je úzce spjat se 3 spodními čakrami. To asi vysvětluje, jak na mě dnešní vinyása zapůsobila. Po filosofii se opět vrháme do jídelny. Mám poslední volnou chvilku, abych dopilovala mou 20minutovou lekci, kterou jsem si pro kolegy připravila. Dopadlo to dobře. Myslím, že mám připravený dobrý základ pro mou závěrečnou 30minutovou lekci, kterou povedu v rámci praktické části naší závěrečné zkoušky. Na závěr „Student teaching“ lekce probereme poslední, nejdůležitější ásanu jógové praxe – Savásanu (pozice mrtvoly). To obnáší návod, jak namasírovat a „uzemnit“ studenta při závěrečné meditaci – velmi příjemná záležitost! Večer zakončíme dalším krásným flow, tentokrát pod vedením Dishy.

4140

DEN 22: Pátek 6.1.2023

Třetí Ashtanga Mysore, tedy bez vedení lektora. Dnes jsem si ji opravdu užila, už to začíná vypadat jako Ashtanga. Praktikování mě dnes opravdu unavilo, moje série trvala plných 90 minut, takže následující meditaci uvítám. Po snídaní na anatomii probereme páteř a na lekci "Alignment and Adjustmment" probereme poslední nejasnosti okolo nastavení jednotlivých ásan. Po obědě mě honí mlsná (dezert máme vždy jen u večeře), tak se připojím ke Caro, která si brousí zuby na zmrzlinu - skončíme v restauraci u výtečněho mangového smoothie. Na plánovaný powernap už mi nevydalo, no nevadí, dospím jindy... Na hodině "Student teaching" máme volný čas pro vypilování našich vinyasa sestav pro praktické zkoušky. Den zakončíme na můj vkus trochu nudnou Vinyásou s neindickou lektorkou (jak já jsem ráda, že téměř všechny lekce máme pod vedením Indů, to je úplně jiné kafe!!!)

424344

DEN 23: Sobota 7.1.2023

Ráno začínáme silově náročnou Vinyasou s Preet. Lekce zahrnuje práci s yoga-bloky (tady mají dřevěné bloky, takže zvedání bloků je opravdu makačka). Po meditaci jdeme tradičně na snídani. Následuje poslední vyučovací hodina s Dishou, kdy trénujeme na praktickou zkoušku z Ashtangy - Disha řekne ásanu v sanskrtu a my ve dvojici trénujeme nastavení do ásany. Po obědě a krátkém odpočinku mě čeká vrcholná událost dnešního dne - Disha souhlasila se soukromou lekcí Ashtangy. Jedeme do Palolem do ašrámu jejího přítele, kde se mnou Disha projde téměř celou primárni sérii Ashtangy. Byla to fantastká zkušenost! Po praxi se připojím k přátelům, kteří chillují na pláži a dáme si společnou večeři. Jsem z dnešního dne (a celého týdne) tak unavená, že zalehnu už po 21h.

 4546

DEN 24: Neděle 8.1.2023

Ráno jdu na dobrovolnou meditaci na pláž s naší lektorkou Ash. Přes vlnobití jsme sice její instrukce moc neslyšeli, ale bylo příjemné otevření dne. Po snídani je čas na samostudium, protože zítra začínají zkoušky. Uf!

Později jsem se dozvěděla, že moje spolubydlící Janine si o mě včera dělala starosti, protože jsem poprvé byla v posteli dříve než ona. Když Janine přišla do pokoje, tak jsem se probudila a řekla jsem jí, že může klidně rozsvítit. Janine si prý myslela, že jsem požila nějaké drogy nebo alkohol, protože jsem na ni nejdříve mluvila česky. Kamarádka Carol ji ale ubezpečila, že jsem byla jen unavená, že se mnou byla celý večer :) Hold, únava se postupně nabírala, jeden večer jsem potřebovala vypnout. Ale musím říct, že mi to hodně pomohlo a mám energii na přípravu na zkoušky.

Po snídani chillujeme, dáme lehký oběd a odpoledne už se skutečně začnu učit a připravovat na zítřejší flow.

47

48

DEN 25: Pondělí 9.1.2023

Týden otvíráme tradičně Ashtangou pod vedením Dishy. Následuje klasika - meditace a snídaně. Na hodině filosofie naše lektorka Ash tuší, že se nedokážeme moc koncentrovat na filosofii, a tak nám dovolí pracovat na našich flow a zvědavým studentům ještě pomůže urovnat nejasnosti okolo některých otázek ke zkoušce. Následují naše praktické zkoušky. Laura i Mickey předvedou náhderné 30 minutové lekce. Začínám být trochu nervózní. Po obědě jde na řadu Vivien a na závěr "to nejlepší" - moje výuka. Šlo to celkem hladce. Sice jsem se na začátku zapomněla podívat na hodiny a netušila jsem, kolik minut již vyučuji, ale odhadla jsem to celkem dobře, na 29 minut. Po praktických zkouškách máme ještě hodinu „Alignment and Adjustment“. Na závěr dne se s Janine domluvíme, že se odměníme za úspěšné absolvování části zkoušky. Měly jsme nabitý večerní program - lehký barefoot běh po pláži s krátkou koupačkou, při kouzelném západu slunce. Po večeři jsme vyrazily na nákupy do města.

49

52.png

DEN 26: Úterý 10.1.2023

Poslední ranní praxe našeho pobytu, Ashtanga Mysore style, tedy bez vedení lektora. Dnes ráno mě tak bolely záda, že jsem si pohrávala s myšlenkou vynechat ranní jógu. 10 pozdravů slunce mě ale celkem rozhýbalo, tak jsem svoji sestavu nakonec relativně úspěšně absolvovala, jen v některých ásanách jsem se trochu šetřila. Poslední meditace byla jedna velká sranda, protože půlka lidí namísto meditace usnula a chvíli na to nám po střeše a okolo oken začalo skákat stádo opic. Z meditace do skupinového smíchu - taky dobrá relaxace. Lektorka Ash to vzdala a zbytek hodiny jsme byli jako v zoologické zahradě, jako malé děti. Po snídani už jsme měli jen jednu hodinu anatomie a následovala série dalších 4 flow našich kamarádů, proložená obědem.

Po Vinyasách máme ještě poslední (tak trochu zbytečnou) přednášku „Business of Yoga“ s majitelem jógové školy Deepakem. Na můj vkus nezajímavou přednášku oživí výhled z okna, stromy jsou zase plné skákajících opic. Pak už jen večeře a poslední prostor pro samostudium před zítřejší zkouškou.

5150.png

DEN 27: Středa 11.1.2023

Den otevřeme praktickou zkouškou z ásan Ashtanga jógy. Sedíme všichni spolu ve velkém kruhu, první dobrovolník si vylosuje ásanu v sanskrtu, vybere si dalšího dobrovolníka, kterého musí slovně navést do této ásany a musí ho v poloze správně seřídit a navrhnout modifikace pro méně flexibilní postavy. Kdo byl v roli studenta, losuje si svoji ásanu a takto se střídáme, dokud nepřijdou všichni na řadu. Daisy si vylosovala roll back, tedy kotoul vzad, kterým se v Ashtanga józe z polohy v leže na zádech transformujeme (alespoň někteří z nás odvážných) do Chaturanga Dandásany (klik). Daisy proletí očima nerozcvičené kolegy (na zkoušku jsme přišli rovnou z postele, začínali jsme v 7h ráno). Nejistě se zeptá, jestli se někdo odváží a já se dobrovolně přihlásím. Po této ranní akrobacii si losuji svou ásanu. Pascimottanásana. Okno. Všichni na mě koukají „Vždyť to víš, která to je“. Caro se jen směje: „Vždyť jsme si ji včera spolu tolikrát opakovaly“. Toto byla skutečně jedna z ásan, kterou jsem si neuměla zapamatovat a opravdu hodněkrát mi ji Caro tlačila do hlavy. Zkoušející Disha se jen směje, prý jestli si chci vylosovat jinou ásanu a já že ne, vždyť to přeci vím! Nějak si dám 1 a 1 dohromady a navedu kolegyni Dawn do Pascimottanásany. Nejvtipnější na tom bylo, že jsem tuto ásanu měla v mé sestavě na praktické zkoušce Vinyasy. Když jsem v mé vinyáse chtěla studenty do Pascimottanásany navést, tak přišlo okno, já se jen podívala na zkoušející Priancu, a ta mi s úsměvem napověděla název.

Po snídani nás čekala poslední část zkoušky – teoretický test. Ani tam jsem se mé oblíbené ásaně nevyhnula, ale musím přiznat, že mi Pascimottanásana tak zakotvila v hlavě, že si ji už snad budu pamatovat :) Teoretickým testem jsem relativně hladce prošla. Překvapivě všechny otázky z filosofie jsem měla správně, bojovala jsem hlavně s anatomií (kdo se má v těch názvech kostí a svalů vyznat)! Nakonec jsme všichni úspěšně test absolvovali a čekal nás už jen oběd, závěrečný ceremoniál a předání certifikátů. Před tím jsme ještě relaxovali na pláži, já jsem se asi poprvé za celý pobyt vystavila dennímu slunci a nabrala trochu bronzu. Po ceremoniálu jsme měli společnou večeři a volnou zábavu. Mickey (povoláním profesionální tanečník) mi na silvestra slíbil, že si spolu ještě alespoň jednou v Goi zatancujeme polku, a tak se taky stalo. Roztancovali jsme jídelnu (ach, to byl zážitek, po dlouhé době v objetí tanečníka, který umí vést svou partnerku!) Večer jsme ukončili ještě decentní návštěvou baru a po náročném dni jsme ulehli do postelí ještě před půlnocí.

graduation

53

DEN 28: Čtvrtek 12.1.2023

Poslední snídaně v Sampoorně, takže jako každé ráno: čaj soja masala, kotel čerstvého ovoce, trocha ovesné kaše a k tomu překvapení dne. Dnes byly tím překvapením palačinky, mňam! Po snídani se s dalšíma holkama domluvíme na krátkém výletu a necháme se malou loďkou odvézt na nedalekou liduprázdnou pláž. Povegetíme, dáme oběd a cca po 3 hodinách už nás čeká odvoz. Cestou zpátky najednou zastavíme napůl cesty – kapitán míří prstem na delfíny proplouvající nedaleko od nás. Několik minut si užíváme pohled na elegantní pohyby delfínů. To se nám ten výlet vydařil, ukončený neplánovaným zážitkem, nádherné to bylo.

Z výletu fičím rychle do sprchy a setkávám se s Caro a Laurou v nedaleké kavárně, kde si dopřejeme poslední smoothie. Po chvilce se k nám přidá Tom a odjíždíme spolu taxíkem na letiště. Čeká nás pár společných dnů cestování po Indii, ale to už je zase další kapitola…

565754

Na Yoga Teachers Training jsem odjela hlavně proto, že jsem chtěla vidět, jak se praktikuje jóga v Indii. Doufala jsem, že se tam naučím správné provedení jednotlivých ásan a třeba i něco víc... Skvělých zážitků mám nad očekávání! Hlavním důvodem byl asi fakt, že jsem měla štěstí na lektory, protože všichni naši hlavní lektoři byli Indi. V mém srdci navždy zůstane kousek místa pro Priancu, Dishu, Preet a Ash, ale také pro moje „spolužáky“, se kterými jsme 3,5 týdne společně zažívali radosti a občas i fyzické bolesti (v dobrém slova smyslu). Jsem ráda, že jsem se nemusela rozloučit se všemi najednou a že se naše parta „trhala“ postupně, když se naše cesty rozdělovaly do různých koutů Indie, popř. do domovů.

Tak snad brzy na viděnou v Mysore (centrum Ashtanga jógy)? Anebo minimálně v srpnu v Berlíně ;)

Namaste.

58

 

Komentáře (3)

 • Hana Suranová

  Hana Suranová

  29 prosinec 2022 v 21:46 |
  Ahoj Peti, moc děkuji za každodenní popis co všechno děláte, co se učíte a jak si to užíváš. Pro mne je to velmi inspirativní. Moc se těším až nás budeš vést na lekcích jógy ?.
  Přeji ti, ať se ti daří, ať jsi pořád tak nadšená a ať si to užiješ až do konce. ?
  Hanka

  Odpovědět

 • Hana Suranová

  Hana Suranová

  29 prosinec 2022 v 21:50 |
  Ahoj Peti,
  Moc děkuji za každodenní zprávy ?.
  Těším se až nás povedeš na lekcích jógy.
  Přeji ti ať jsi pořád stejně nadšená, ať tě to baví a ať si to užiješ až do konce. ?

  Odpovědět

 • Petra Műcková

  Petra Műcková

  31 prosinec 2022 v 11:34 |
  Ahoj Hani, moc děkuji. Není jednoduché, doplňovat deník pravidelně, protože tady máme opravdu hodně aktivit a volného času je málo. Ale určitě v tom chci (jak pro vás, tak kvůli sobě) pokračovat, abych si později mohla všechny zážitky připomínat. Po návratu se určitě sejdeme a moc ráda se s vámi podělím o zážitky více do hloubky a snad i s nějakou lekcí pod mým vedením :)

  Odpovědět

Napsat komentář

Komentujete jako host.