Výlet na Lago di Gioveretto (Zufrittsee)

středa, 31. květen 2017

 profil zufrittsee

cca 55km / 1400m+

záznam na strava.com zde

Po celodenním výletu na Passo dello Stelvio jsme potřebovali na další den vybrat nějaký méně náročný výlet. V údolí Val Venosta je možností nespočet, kopce kam se podíváš. Jako první padl na mapě prst na jezero Zufrittsee.

Vyjíždím opět z kempu v Laces na cyklostezku směr Stelvio. Jak se tak kochám, zapomenu odbočit v městečku Coldrano. Nevadí, po chvilce se otočím a napojuji se na další jinou cestičku uprostřed jablečných sadů, která mě dovede do města Morter. Stoupání začíná poměrně zostra, blíží se až k 10%. Na chvíli si odpočinu v prvních serpentinách. Tady se začíná otevírat údolí. Při projíždění serpentin se tak můžu kochat do všech stran.

20170527 124433 1

Do nejbližší dědinky je třeba zase šlápnout trochu silněji do pedálů. Následuje krátký sjezd, ideální na doplnění energie. Tělo už je v režimu „makám“, následující stoupání je při výletním tempu poměrně nenáročné. Celkem nečekaně vjíždím do cca 150m dlouhého tunelu, ve kterém se bez varování cesta nakloní až k 13% stoupání. Krátký intenzivní úsek velmi rychle rozdýchám na následujících metrech. Míjím několik odstavných parkovišť. Přichází další krátký tunel, který opět rozproudí krev v těle. Podél cesty se tyčí skalní útesy, už se opět cítím jako v horách. Přichází 3 nevinné serpentiny se sklonem okolo 13%, které mi opět rozhodí tepovku. Dalších pár kilometrů je na vydýchání před 10ti serpentinami, kterými vystoupám na úroveň jezera (cca 1850m.n.m.)

Na druhém konci jezera je možnost občerstvení v horském hotelu, já ale pokračuji dále po cestě, která vede k dalším horským chatám. Cesta k chatám stoupá ze začátku jen mírně, zprava hučí horský potok, míjím posezení v lese připravené na víkendové pikniky. Poslední 3km jsou třešničkou na dortu. 8 serpentin se sklonem až 13% završí výstup do výšky 2000m.n.m.

20170527 140022

 Nahoře zaparkuji u předraženého bufetu, dám po kávičce, krátkou opalovačku a hurá zpátky dolů. Dolů je třeba jet s opatrností, asfalt tady není úplně 100%ní (květen 2017). Především v tunelech, které v Itálii nebývají vždy osvětlené (nebo je osvětlení velmi slabé), je potřeba sjíždět s maximální opatrností. Dolů to jde jedna báseň. Když se nezasníte v rychlém sjezdu jako já a včas zabrzdíte před serpentinami, tak jste dole v Coldranu jedna-dvě. Do kempu v Laces už je to pak cyklostezkou jen asi 3km. Krásný výlet, pokud si chcete udělat volnější den, ale nedá Vám nevystoupat si na některý z okolních kopečků.

20170527 141334

jezero

serpentiny

Napsat komentář

Komentujete jako host.